Není Lhota jako Lhota

Není Lhota jako Lhota

Víte, jaké je nejčastější pojmenování vesnic a obcí v České republice? Roztroušené po celém našem území najdeme 62 obcí, co nesou pojmenování Nová Ves. Tento název už sám o sobě napovídá, z čeho byl odvozen. Čestné druhé místo v názvu obcí potom patří Lhotám. Těch je s různými přívlastky u nás 31 a Lhotek 28. Působivá čísla že? Jak však název Lhota vůbec vznikl a od čeho je odvozen? Jeho původ sahá do 13. století, kdy na našem území byly ve velkém mýceny lesy a na těchto místech zakládány osady a nové vesnice. Aby se přihlásilo dost osadníků a vesnice byly dost obydleny, na několik let takto nově vzniklá místa byla osvobozena od břemen. Říkalo se, že se lidé usadili na lehotě a osady nazývány Lehoty- později potom Lhoty.

Jedna taková Lhota se nachází i v regionu severního Písecka, které je někdy také nazýváno branou k turistické perle jižních Čech. Při pohledu z ptačí perspektivy uvidíte krajinu zvlněnou mnoha kopci, střídající se lesy a louky, všude se zrcadlí mnoho rybníků a jistě nepřehlédnete lesknoucí se hladinu vodní nádrže s mnoha nej Orlík. Na objem vody je orlík největší, jeho hráz nejvyšší, dosahuje až 91 metrů a zároveň i nejmohutnější. Nádrž byla pojmenována po stejnojmenném hradu, který na ni shlíží z okolních kopců. Nádrž nabízí mnoho možností ke koupání i rekreaci, okolí je ideální na cyklistiku a plné zajímavých míst.

 

Obec Králova Lhota leží asi pět kilometrů od hradu Orlík a díky síti turistických stezek a cyklotras je ideálním výchozím bodem pro výlety do okolní přírody. V obci samotné najdete ukázky klasické venkovské architektury, usedlost číslo osm je zapsána na seznam kulturních památek Píseckého kraje, kaplička na návsi je místní zajímavostí a v obci je několik malebných rybníčků.