Právě tak by se dala nazvat oblast Osoblažska rozkládající se na samém cípu Moravskoslezského kraje v jakémsi slepém ramenu vybíhajícím téměř až do Polska. Krajina plná rovin jen s místy vystupujícími pahorky v mnohém připomíná známou Hanou u řeky Moravy, proto je také často tento kraj nazýván Slezská Haná. Klima je tu spíše drsné než mírné avšak to jen umocňuje kouzlo krajiny. Tento ospalý kout země není zatím turisty příliš znám a prozkoumán, takže pokud chcete objevovat nová místa je načase se sem vydat, než krásu místního kraje objeví davy.
Osoblažsko se také vyznačuje velmi charakteristickou a nelehkou historií, již za Rakouska-Uherska to mělo složité, protože se nacházelo na samotné periferii. Nejvíce ho však poznamenala druhá světová válka a následný odsun Němců z pohraničí. O krajinu se najednou neměl kdo starat a je ukázkovým příkladem toho, jak to dopadne, když se o zem začne starat někdo, kdo o ní nic neví. Centrum regionu, město Osoblaha bylo kompletně srovnáno se zemí. V dnešní době ovšem všechny obce o kraj pečují, snaží se o jeho rozvoj a díky službám, turismu i kultuře to tu znovu začíná ožívat.
Putování krajem po jeho česko-polské hranici vás zavede na mnoho zajímavých míst, a to na obou stranách hranice. Samotná Osoblaha je známá především díky úzkokolejce, avšak i samotné město s mnoha připomínkami historie stojí za vidění. U Bohušova potom uvidíte zříceninu hradu Fulštejn a o kousek dál pseudokrasové Matějovské jeskyně. Renesanční zámek ve Slezských Rudolticích je někdy nazýván Slezským Versailles a dělá čest svému jménu. U města Albrechtice stojí rozhledna Hraniční vrch připomínající hraniční věže a dříve sloužící k přenosu telefonního signálu. Na opačné straně regionu Osoblažska potom navštivte město Janov, kde se ukrývá několik malých kulturních památek. Některé domy jsou zde pozůstatky lidové architektury a místní památná lípa patří mezi deset nejstarších stromů v česku. Ať už se vydáte kraj prozkoumat pěšky nebo na kole, na každém kroku narazíte na něco zajímavého.