Tekuté zlato, jak Češi pyšně přezdívají našemu národnímu nápoji, je součástí naší historie už od nepaměti. Z tohoto důvodu můžeme mít pocit, že už o něm víme všechno, a že není nic, co by nás mohlo překvapit. Přesto však existují fakta ve spojitosti s pivem, která většina z nás určitě neví.
Jedním ze zajímavých faktů, který by české pivaře jistě pobouřil, je, že do roku 2013 nebylo v Rusku považováno pivo za alkoholický nápoj. Je sice pravda, že s tamní vodkou se tento zlatavý mok rovnat nemůže, náladu nám ale dokáže zlepšit dokonale. Nicméně se pivo nenechalo zahanbit a vzniklo nejsilnější pivo na světě, jehož obsah alkoholu je neuvěřitelných 67, 5 %. Z toho už by se mohl dostat do nálady i nejeden Rus.
V souvislosti s množstvím alkoholu v pivu se také hodí zmínit fakt, že nejdelší pivní kocovina na světě trvala celé čtyři týdny. To už musela být slušná pivní párty.
O tom, že si spousta lidí neumí představit život bez piva svědčí také specifická fobie, která se k pivu vztahuje. Takzvaná Cenosillicafobie je strach z prázdné pivní sklenice.
Pivo je také oblíbené při výměnných obchodech a řešení krizových situací. O tom svědčí například první únos letadla v Norsku, který byl vyřešen poté, co únosce odevzdal zbraň výměnou za pivo. V Rakousku mají pivo zase tak rádi, že v něm dokonce i plavou. Pokud se tedy někdy vydáme do Rakouska, můžeme si zkusit zaplavat v pivním bazénu. Norsku je zase specifické tím, že ve 13. století někteří jeho obyvatelé používali pivo ke křtu svých dětí.
Jak je vidět, pivo je oblíbené nejen v Česku, ale jen my jej můžeme hrdě nazývat národním nápojem. Pivo u nás najdeme prakticky na každém rohu. Dokonce i spousta kaváren má pivo ve své nabídce a restaurace, která nenabízí alespoň dva druhy točených piv, snad jakoby nebyla. Nejdůležitější jsou tu však místa, kde pivo vzniká. V České republice najdeme spoustu pivovarů, které jsou oblíbeným cílem nejen českých ale i zahraničních turistů. Oblíbeným místem je například klášterní pivovar, který je součástí Želivského kláštera ve stejnojmenné obci.