Krušné hory jsou jistě místem, které toho může hodně nabídnout. Toto horské pásmo odélce 130 kilometrů se může chlubit tolika zajímavostmi, že by se to nedalo v jednom článku obsáhnout a člověk za jednu dovolenou je ani nemůže stihnout celé procestovat. Proto se pojďme podívat na jejich severovýchodní cíp, kde postupně přecházejí v Děčínskou vrchovinu. I tento cípek Krušných hor skrývá mnoho zajímavých míst.
Krušné hory kdysi byly bohatým nalezištěm kovových rud a v podkrušnohorských pánvích se dlouhá léta dobývalo hnědé uhlí. Jedna z obcí, která má svou historii spojenou s důlní činností je i obec Telnice která je už od roku 1371 zmiňována v souvislosti s důlní činností na Rudém vrchu. Z křemenitých žil se tu těžily rudy železa, mědi, zinku i stříbra až do 18. století. To sem přilákalo mnoho horníků a obec se rychle rozvíjela. Telnice však stojí za zmínku ještě v jiné souvislosti, než je pouze těžba. Její okolí najdete chráněné přírodní oblasti, především louky s výskytem vzácné lilie cibulkovité ale i dalších květin. Když se do obce vydáte v zimě, rekreační centrum Zadní Telnice vám nabídne hned pět vleků s různými obtížnostmi. Místí zajímavostí je jistě fakt, že Telnice byla vůbec prvním rekreačním střediskem v Československu, kde bylo spuštěno umělé zasněžování.
Koho by obec a její památky zaujala natolik, že by v této malebné krajině chtěl pořádat nějakou akci, není problém si zařídit pronájem sálu v kulturním domě a možností ubytování i dobrého jídla tu také najdete několik. Z památek je tu potom k vidění kostel svatého Josefa, novogotická zámecká kaple nebo Pruský a Rakouský pomník. Z Telnic to není daleko ani do Ústí nad Labem, které jistě stojí za návštěvu.