Spousta lidí je dnes vlastníky bytů, které místo vlastního užívání raději pronajímají. Pronájem nemovitostí se tak pomalu ale jistě stává způsobem, jak se zabezpečit například na stáří, nebo si přivydělat při práci. Možností, jak byty pronajímat je více. Dříve oblíbené dlouhodobé pronájmy se stálými nájemníky, kteří v bytě trávili několik let nebo i celý život, dnes pomalu vytlačují pronájmy krátkodobé. Majitelé bytů postupně zjišťují, že i když dlouhodobé pronájmy pro ně představují větší finanční jistotu, krátkodobé jim zase umožní vydělat více peněz. Zatímco částka na dlouhodobé pronájmy se udává za měsíc, pronájmy krátkodobé se platí za noc. Pokud si někdo bude chtít pronajmout byt na víkend a spojit výlet s příjemným ubytováním, je ochotný si za něj i připlatit. Pokud bychom však stejnou částku vynásobili třiceti a nabízeli byt k dlouhodobému pronájmu, pravděpodobně bychom nájemníky hledali jen těžko.
I přes to, že se majitelé snaží své byty neustále vylepšovat, český bytový fond je oproti západní Evropě pořád značně zastaralý. Tři čtvrtiny bytů v České republice byly postavené před více než dvaceti lety a polovina už tu stojí dokonce déle než čtyřicet let. I staré byty však můžeme zařídit tak, aby pro nájemníky působily atraktivně, a přitom ani nemusíme utratit statisíce za celkové rekonstrukce a nový nábytek.
Čím hezčí interiér, tím vyšší nájem můžeme chtít. Obzvláště u krátkodobých pronájmů se hosté většinou nezajímají o to, jak vypadá budova z venku, a jak starý je bytový dům, ale spíše o to, jakým stylem je zařízený a vybavený byt zevnitř. Nejde z daleka jen o nábytek, ale také například o barvy, do kterých je byt laděný.
Pokud chceme oslovit co největší počet nájemníků, měli bychom byt ladit do světlých barev. Nejen nábytek ale také barva stěn, podlahy a bytových doplňků by měla být světlá. Bílá, světle šedá či krémová jsou nadčasovými barvami bytového designu. Působí čistě, vzdušně a ani po delší době se neokoukají. Pokud chceme dát byt k dispozici na dlouhodobé pronájmy, měli bychom si ujasnit, na jakou skupinu nájemníků cílíme. Jestliže chceme byt pronajímat studentům, je lepší ho předem vybavit, byť méně kvalitním nábytkem. Studenti, kteří často obrací každou korunu, totiž pravděpodobně nebudou chtít investovat do nového nábytku a budou si vybírat spíše vybavené byty. Oproti tomu mladý pár, který si shání své první společné bydlení, bude chtít mít byt pravděpodobně vybavený podle svých vlastních představ. Rodiny zase zaujmou velké a chytře řešené úložné prostory.