Praha není jen slavný orloj na Staroměstském náměstí nebo Národní divadlo a centrum plné turistů. S trochou nadsázky, Praha je především naše největší město, spojené však z mnoha jednotlivých částí, které dřív byly samostatné vesnice a měly svou vlastní unikátní historii. To není výjimka ani městské části Prahy 17, známé však především jako Řepy.
Jako samostatná vesnice vznikly Řepy ve třináctém století, první zmínky o Řepích však pochází již z roku 993 ze zakládací listiny Břevnovského kláštera. Na počátku 17. století byla pro Řepy významnou událostí, stejně jako pro zbytek země, bitva na Bílé hoře, která leží v bezprostřední blízkosti obce a dnes ji připomíná poutní místo kostel Panny Marie Vítězné. Tento kostel je dnes nejvýznamnější památkou v této čtvrti a vede k němu Řepská naučná stezka, která mapuje místopis, historii, geologii i přírodní zajímavosti a začíná Na Chobotě. V pozdějším století Řepy proslavil legendární zločinec Babinský, který působil od propuštění do své smrti jako zahradník v klášteře sv. Karla Boromejského a v Řepích je i pochován.
Největší rozvoj obec zažila v roce 1968 kdy se v rámci rozšíření města připojila k Praze. Na současné tváři městské části se však nejvíce podepsala 80. léta, kdy se na jih od původní vesnice začalo se stavbou velkého sídliště. Dnes kromě naučné stezky, několika památek a celé řady dětských i víceúčelových hřišť v Řepích najdete také na procházky příjemný lesopark. Dnes tedy i když se jedná o součást Prahy a Řepy mají všechny výhody městské části, život je tu klidný a především pohodlný. Podobnou historii mají i další obce dnes připojené k Praze a když se do ní podíváte, může vás překvapit mnoha zajímavostmi.