Nechceme li se v životě dostat do nepříjemných problémů a přijít o prostředky, které nám právem patří, je nutné vyhledat při závažných životních rozhodnutích notářské služby.
Nejdůležitější pravomoc notáře je sepisovat notářské zápisy jako veřejné listiny. Smlouva ve formě notářského zápisu je písemná smlouva, kde kromě smluvních stran vystupuje notář jako veřejná autorita a potvrzuje, že uzavřená smlouva je v souladu s právními předpisy a pro jednotlivé smluvní strany je zcela vyvážená. Ve formě notářského zápisu lze sepsat většinu smluv i jednostranných právních úkonů. Pro některé druhy smluv je forma notářského zápisu dokonce povinná a bez asistence notáře by smlouva byla neplatná.
Někdy není notářský zápis ze zákona povinný, ale lze ho jednoznačně doporučit, aby se předešlo následným dohadům. Jde například o závěť, vydědění a úpravy soužití s osobou, na kterou je vedena exekuce. Smlouva ve formě notářského zápisu je povinná například při modifikaci společného jmění manželů, při založení společnosti s ručením omezeným a evropské společnosti, při dohodě o přímé vykonatelnosti závazků a při zástavní smlouvě na věci movité. Právní úkony notář dělá za osoby, které nemohou číst a psát, také sepisuje listiny o ustanovení správce dědictví.
Notář osvědčuje procesy, skutkové děje, prohlášení a stav věcí. Speciální notářské zápisy se sestavují o rozhodnutí orgánu právnické osoby. Notářský řád na tyto notářské zápisy klade vyšší formální nároky. Jde o rozhodnutí valných hromad společností s ručením omezeným a akciových společností.
Ke komplexním notářským službám patří sepisování smluv, a to kupních, darovacích a směnných, obchodních k podnikatelské činnosti, úvěrových, nájemních a smluv o dílo. Notář Třinec zpracuje i smlouvy o půjčce, vypořádání podílového spoluvlastnictví, uznání dluhu, postoupení pohledávky a smlouvy o smlouvě budoucí.