Důvodů, proč se lidé rozhodují začít podnikat a založit si vlastní firmu může být hned několik. Někteří z nás, mají monotónní zaměstnání a každé ráno vstávají s pocitem, že se v životě nikam neposouvají. Někteří mohou mít zase pocit, že mají velký potenciál, který ale nemůže být naplněn, protože jim šéf „přistřihuje křídla“ a nenechá je být kreativními. Někdo se prostě jen rozhodne, že nechce chodit každý den ráno do stejné práce, ze které se dostane až k večeru po odpracovaných 8 hodinách a chce si raději čas plánovat podle sebe. A v neposlední řadě jsou tu také lidé, kteří mají pocit, že je na trhu díra a jejich nápad ji může zaplnit.
Oborů, ve kterých můžete podnikat, je nespočet. Dnešní doba je otevřená všemu novému a lidé se toho naučili naplno využívat. Existují firmy obchodující s oblečením, kosmetikou, kabelkami, s vlasy na prodloužení, nebo třeba firmy zpracovávající plasty. Dokonce ani vzdělání nemusí být v podnikání překážkou. Je tu ale pár věcí, které byste při zakládání vlastní firmy podcenit. Na začátku byste se měli rozhodnout, jaký typ obchodní společnosti si založíte. Na výběr máte z veřejné obchodní společnosti, komanditní společnosti, společnosti s ručením omezeným, akciové společnosti. Struktura každé jmenované společnosti se potom liší, stejně jako výše počátečního vkladu. Společnost si můžete založit sami nebo ji můžete spoluzaložit s někým dalším, od toho se potom odvíjí typ smlouvy (zakladatelská listina v případě jediného zakladatele a společenská smlouva v případě více zakladatelů). Poté se zapíšete do obchodního rejstříku a bude vám přiděleno IČO. A takhle (velmi zjednodušeně) vaše firma vznikne.
Dobrý nápad a počáteční nadšení, ale není to jediné, co budete pro dobře fungující a prosperující firmu potřebovat. Ať už se rozhodnete obchodovat s čímkoliv, vždycky budou ve hře peníze (proč jinak bychom to všechno taky dělali). A aby mělo podnikání nějaký řád a čistota vaší práce byla prokazatelná, jsou zavedena určitá pravidla, která musí každý podnikatel (firma) dodržovat. Jednou z nich je například placení daní. Nyní už nebudete platit daně jenom za sebe, ale budete je muset odvádět i za své zaměstnance. Každý zaměstnanec tedy musí být přihlášen u sociální správy a zdravotní pojišťovny a mnoho dalších věcí. A jelikož je jasné, že tomu vy sami nemusíte úplně rozumět a mohli byste se v důsledku toho dopustit chyb, které by vaši firmu mohli nevratně poškodit, je důležité, abyste měli účetní. Účetní se, jak už název napovídá, stará o účetnictví firmy a všechny tyhle věci za vás vyřídí a vy se můžete s klidným svědomím starat o další rozvoj vaší firmy. Pokud má firma fungovat, potřebuje pevné základy, a ty vám účetní může pomoci vytvořit.