Rodičovský příspěvek: Kdo má nárok a jak podat žádost?

Rodičovský příspěvek: Kdo má nárok a jak podat žádost?

Rodičovský příspěvek (zkráceně označovaný též jako “RP”) je dávka státní sociální podpory, jejímž cílem je umožnit rodiči celodenní péči o dítě. Rodičovský příspěvek může pobírat jen jeden z rodičů – tedy buď matka, nebo otec. Dávka je poskytována nezávisle na příjmu rodiny a obvykle navazuje na čerpání peněžité pomoci v mateřství.

Kdo má na rodičovský příspěvek nárok?

Jak už bylo zmíněno výše, nárok na rodičovský příspěvek má buď matka, nebo otec a volba závisí na jejich vzájemné dohodě.
Na příspěvek mají nárok i občané, kteří pobírají podporu v nezaměstnanosti a taktéž ten rodič, který po dobu čerpání aktivně pracuje, avšak v tomto případě musí zajistit péči o své dítě jinou zletilou osobou.
Další podmínkou je samozřejmě trvalý pobyt v České republice a to jak v případě rodiče, tak jeho dítěte.

Jaká finanční částka je v rodičovském příspěvku zahrnuta?

Částka se odvíjí od datumu narození (nebo převzetí) dítěte.

Pokud se jedná o dítě narozené do 31.12. 2023, činí celková částka rodičovského příspěvku na jedno dítě 300 tisíc korun. V případě narození vícerčat částka činí 450 tisíc korun. Tuto částku mohou rodiče čerpat až do 4 let věku dítěte.

U dětí narozených od 1.1. 2024 pak celková částka příspěvku na jedno narozené dítě činí 350 tisíc korun, v případě vícerčat 525 tisíc korun a tuto částku mohou rodiče čerpat až do 3 let věku dítěte.

Kolik korun českých mohu z RP čerpat měsíčně?

Nutno dodat, že rodiče, kteří předtím na finanční podporu nedosáhli nebo měli malé příjmy (typicky zde mluvíme o studentech a nezaměstnaných, případně podnikatelích), mohou čerpat maximálně 13 tisíc korun měsíčně.

V ostatních případech si mohou rodiče zvolit výši měsíčního příspěvku libovolně, maximálně však mohou čerpat 47 700 korun a částku mohou měnit pouze každé tři měsíce.
V případě vícerčat se samozřejmě maximální měsíční čerpatelná částka zvyšuje (v závislosti na datu narození dětí) a to na 1,5 násobek.

rodicovsky prispevek 2024

Jak správně podat žádost o Rodičovský příspěvek?

O RP je samozřejmě nutno podat žádost příslušným úřadům a to v řádném postupu. Nejprve je samozřejmě nutno vyplnit a podat. Vyplnit žádost můžete buďto na příslušném Úřadu práce, nebo online formou přes klientskou zónu Jenda.

Jak se žadatel prokáže?

V případě online žádosti je nutné, aby se žadatel identifikovat pomocí Identity občana a to dvěma cestami:

● využitím Mobilního klíče eGovermentu – do mobilu si stáhnete aplikaci, ke které si možnost přihlášení aktivujete na kterémkoli Czech Pointu.
● pomocí BankID – zde se přihlásitíte pomocí bankovních údajů ke svému internetovému bankovnictví

Doporučujeme
Nevíte, na jaké státní příspěvky máte nárok? Podívejte se na Kompletní přehled státních příspěvků.

 

Co je nutno k Žádosti o rodičovský příspěvek doložit?

V případě fyzické žádosti je nutno předložit k vyplněné žádosti občanský průkaz všech osob uvedených v žádosti. V případě dětí do 15 let věku se předkládá rodný list.

Dále je třeba doložit rodný list v případě, že v průkazu totožnosti není uvedeno rodné příjmení.

K žádosti taktéž patří Potvrzení o nároku na dávky, ovlivňující celkovou výši rodičovského příspěvku. Od 1.7. 2024 je tento bod žadateli značně ulehčen, jelikož úřad by k němu měl mít přístup a občan si ho tudíž nemusí obstarávat sám.

V neposledním řadě se k žádosti přikládá potvrzení o denním vyměřovacím základu ovlivňujícím výši rodičovského příspěvku, případně i potvrzení o návštěvě jeslí, mateřské školy, nebo jiného obdobného zařízení pro děti předškolního věku.

Jak žádost podat?

Žádost pak musí rodič dodat na příslušný Úřad práce, tedy na krajskou pobočku v závislosti na místě trvalého pobytu rodiče a dítěte.

Žádost lze na úřad práce dodat hned několika způsoby:
● osobně na příslušnou pobočku úřadu práce
● doručením na podatelnu úřadu
● pomocí zaslání poštou
● prostřednictvím datové schránky
● prostřednictvím občanského průkazu se strojově čitelnými údaji a kontaktním elektronickým čipem

zadost o rodicovsky prispevek

Zdroje:  Jenda, Aperio, Průvodce, gov.cz, MPSV, GOV