Daně se týkají každého z nás. Většina lidí se poprvé s daňovým přiznáním setká během letních brigád a přivýdělků při škole, kdy u zaměstnavatele podepisují růžový papír o odvádění daní. Pokud u dohody o uzavření práce u studentů měsíční plat nepřesáhne částku deseti tisíc, a ohlídají si podepsání růžového papíru, jsou od daně z příjmu i placení zdravotního a sociálního pojištění zproštěni. Zproštění daně však studenti mohou využít v jeden měsíc jen u jednoho zaměstnavatele, a tak i když jsou zaměstnáni u dvou různých firem, u jedné musí z jakkoliv velkého výdělku odvést daň. Po správně vyplněném daňovém přiznání jim však i část peněz odvedená z platu u druhého zaměstnavatele může být vrácena.
Zaměstnanci, kteří pracují u jedné firmy a podají si písemnou žádost zaměstnavateli o zúčtování daně z příjmů, mají tu výhodu, že si vyplňováním daňového přiznání nemusí zatěžovat hlavu. Jen zaměstnavateli musí podat všechny potvrzení o slevách na dani, na která mají nárok. Vždy si však sami musíte rozhodnout sami, co j pro vás výhodnější a nemusí být vždy pravidlo, že za vás bude daň odvádět zaměstnavatel.
Pokud máte smlouvy u více zaměstnavatelů, a to i formou dohody, musíte si daňové přiznání odevzdat sami. Stejně tak pokud máte jiné přivýdělky pod čímž rozumíme příležitostné výdělky z jiné činnosti, například pokud jako zahrádkáři prodáváte ovoce nebo máte jakékoliv živnostenské oprávnění díky kterému si dále vyděláváte. Na daně nesmíte ani zapomínat v případě, že pronajímáte prostory. Ještě složitější to mají podnikatelé a živnostníci, kteří si všechno musí řešit sami, a to nejen vyplnění daňového přiznání ale i veškeré účetnictví, daňovou evidenci a vše co s oběhem peněz formálně souvisí.