Co je to EET?
EET je zkratka pro elektronickou evidenci tržeb. Byla zavedena v prosinci loňského roku pro restaurace, hotely a penziony, v březnu pro maloobchod a velkoobchod. V praxi to vypadá tak, že při každé platbě v hotovosti, kartou nebo stravenkami se provozovna připojuje prostřednictvím internetu k serveru Finanční správy. Ke každé účtence je vygenerován unikátní kód, který se vrací na koncové zařízení a vytiskne se na účtenku spolu s dalšími údaji. Finanční úřady tak získávají on-line informaci o tržbách.
Podle ministerstva financí byla EET nutností, protože nebylo možné zkontrolovat, zda všichni podnikatelé řádně vykazují příjmy. Zatím je předčasné hodnotit, jestli zavedení EET skutečně přineslo slibované prostředky do státního rozpočtu, které měly směřovat do zdravotnictví, školství, kultury, veřejných služeb, a také na důchody a platy státním zaměstnancům.
Samotné zavedení EET se zpočátku potýkalo s různými problémy, a to hlavně v menších obcích. Pro majitele malých provozoven bylo náročné pořídit si poměrně drahé vybavení, v dalších místech způsobilo potíže pomalé a ne příliš spolehlivé připojení k internetu, které je pro využívání EET nezbytné.
A jak vypadá situace dnes, po necelém roce od zavedení?
V některých vesnicích s menším počtem obyvatel zanikly hospody a obchody, protože se jejich provozování majitelům nevyplatilo. Živnost vzdali také drobní podnikatelé nebo starší lidé, kteří odmítli kupovat nové vybavení a učit se pracovat s internetem.
Do systému je v současné době zapojeno kolem 150 tisíc podnikatelů, Vydali neuvěřitelný počet účtenek, převyšující 1,5 miliardy kusů. Další podnikatelé se k EET budou muset připojit v březnu 2018, půjde například o některé svobodné profese, jako například lékaře, advokáty a účetní, majitele stánků bez zázemí pro hosty a také prodejce na farmářských trzích.