Čím dál víc lidí dnes „utíká“ z měst na vesnice. Nejen čerstvý vzduch a zeleň, ale také menší ruch a malá komunita lidí láká rodiny a páry ke změně životního stylu. Zatímco dříve představovalo dojíždění z vesnice do města velkou překážku, dnes jezdí do většiny městských periferií pravidelné spoje, a co nepokryjí ty, zajistí auto, kterých dnes najdeme v některých rodinách i více. Většina vesnic se dnes navíc snaží držet krok s dobou, a tak v nich najdeme nejen bohatý kulturní program, ale mnohdy také třeba příjemné restaurace.
Když už se rozhodneme změnit lokalitu bydlení, čeká nás velká spousta zařizování. Asi každý někdy slyšel větu „lepší vyhořet, než se stěhovat“. Tohle přísloví má skutečně něco do sebe. Zabalit totiž „celý náš život“ do pár krabic tak, aby v tom byl nějaký systém a přestěhovat ho ideálně během jednoho nebo dvou dnů na úplně jiné místo, se zdá být jako nadlidský výkon. Většina z nás tak týden před stěhováním překračuje krabice a neustále naříká, že to balení nebere konce. Když už se konečně zabalíme většinou zjistíme, že nějakou z důležitých věcí, co potřebujeme mít u sebe, jsme si aktivně zabalili do jedné z třiceti krabic a za boha si nemůžeme vzpomenout, která to byla. Ne každý má navíc možnost, si do nového bydlení odvážet věci postupně. Většinou máme spíše určený konkrétní den, kdy musíme vyklidit naše dosavadní sídlo a přesunout se do nového. V jednu chvíli tak máme pocit, že byť máme v jeden den jakoby dva příbytky, jsme prakticky bezdomovci, kteří nemůžou najít ani své ponožky.
Kromě fyzického stěhování nás však čeká ještě další zařizování. Na obecním úřadu musíme provézt vlastní změnu trvalého bydliště. K tomu musíme na obecním úřadě předložit platný občanský průkaz a výpis z katastru nemovitostí. Od nahlášení změny trvalého pobytu nám potom běží 15denní lhůta, kdy musíme podat žádost o nový občanský průkaz, jelikož i v něm musí být uvedená platná adresa trvalého bydliště. Stejně jako o změnu trvalého pobytu také o vyhotovení nového občanského průkazu požádáme obecním úřadu příslušné obce, kam se stěhujeme.
Novou adresu pak budeme muset postupně nahlašovat také v zaměstnavateli, zdravotní pojišťovně či v bance. Prakticky kdekoliv jsme v minulosti uvedli adresu trvalého bydliště, budeme muset nahlásit adresu novou.