Víte které město je považované za pomyslný střed České republiky? Je to to samé, které je zároveň nejsevernějším městem v kraji Vysočina, Golčův Jeníkov.
Toto na první pohled malé a nenápadné město, ležící mezi Kutnou Horou a Havlíčkovým Brodem však ukrývá mnoho turistických zajímavostí. Jedním z míst, které nesmíte minout, když se sem vydáte za turistikou, je právě kámen označující střed Česka.
Už v dávné historii ležela osada Jeníkov na významné stezce mezi Moravou a Čechami a prošlo tudy bezesporu mnoho důležitých osobností. Při příjezdu do města tak kráčíte stejným směrem, jako v roce 1679 ujížděl císař Leopold před velkým morem, v roce 1723 tudy mířil císař Karel VI na svou korunovaci a dvacet let po něm i jeho dcera císařovna Marie Terezie.
Své přízvisko Golčův získala od generála Martina Maxmiliána z Goltze, známého také jako osvoboditele Prahy před Švédy. Tento muž se postaral o významný rozvoj města. Golčova tvrz odnes slouží jako výstavní prostory, nechal vystavět první radnici z kamene, kterou bohužel už dnes v její původní podobě neuvidíte. Také se zasloužil o místní raritu, v kostele sv. Františka Serafínského si všimněte pod stropem zavěšené kosti velryby grónské, kterou generál dovezl jako válečnou kořist.
Pokud zamíříte do kaple a zaposloucháte se tu do zvuku varhan, jdete ve stopách Mozarta, kterému se ve městě rozbilo kolo u vozu a dlouhou chvíli si krátil právě v kapli poslechem hudby. Až budete na náměstí procházet kolem domu u Slunce, kde dříve fungoval hotel i restaurace, vězte, že jste na stejném místě, kde roku 1839 poobědvala císařovna matka Karolina Augusta nebo odpočíval císař František Josef I po návratu z bitvy u Hradce Králové.
Ve městě Golčův Jeníkov e také odehrává děj novely Parchopfovo zkrocení od Egona Ervina Kische. V budově děkanátu zase často nocoval Ladislav Rieger nebo František Palacký. I pokud nepůjdete ve stopách slavných, můžete ve městě vidět mnoho památek. Za návštěvu jistě stojí židovský čtvrť s novorománskou synagogou nebo židovský hřbitov.