Snad jen o jediném pohoří u nás se dá říct, že je skutečně naše. Brdy se celým svým územím rozkládají v České republice a nemusíme se o ně s nikým dělit. Toto nepříliš vysoké, nicméně stále impozantní a svérázné pohoří si zažilo období romantické turistiky i úplného uzavření. Od roku 1926 se na jejich území nacházel vojenský výcvikový prostor, a proto místní přírodu poznalo jen několik málo lidí. Až od roku 2007 se velmi postupně začaly otevírat veřejnosti a od roku 2016 je již možné je navštívit téměř bez omezení. Díky tomu si místní krajina uchovala svůj divoký ráz, a právě nádech zapovězeného sem láká mnohé dobrodruhy. Svou rozlohou jsou spíše dělané pro výlety na kole, pokud si však užíváte ničím nerušený klid přírody, kladně sem můžete před světem utéct na několika denní túru a stále neprojdete všechna zákoutí.
A začít svou cestu můžete již pod Brdy, například v Březnici návštěvou zámku, nebát se cestovat přes malé vesničky v okolí a prohlédnout si místní zajímavosti, jako je například zajímavý okrouhlý kostel sv. Barbory ležící na kopci nedaleko obce Volenice. Z něj se vám naskytne pěkný pohled do přírodního parku Třemšín, který zasahuje na území obce a je součástí Brd. Právě na vrchol Třemšín, na jehož vrcholku stojí zřícenina hradu je odtud přímo ideální pokračovat. Po cestě vás čeká mnoho zajímavého. Nedaleko vrcholu také najdete přírodní památku Hřebenec, kde je největší kamenné moře ve středních Čechách.
Dále se můžete nořit hlouběji do malebné a divoké přírody Brd, kde cestou potkáte mnoho přírodních rezervací, nebo po čase můžete svou cestu zatočit zpět do civilizace. Vydat se můžete například od města Rožmitál pod Třemšínem, kde působil známý skladatel Jakub Jan Ryba. Ideální je se do Brd vydat, dokud nejsou známou turistickou oblastí a příroda je tu stále “čerstvá” díky dlouhému uzavření prostoru.