Ryby nejsou právě běžnou složkou našeho českého jídelníčku. Ač se u nás pěstují v mnoha rybnících, jsou zdravé a rybářství má u nás dlouhou tradici, většina z nás se kromě tuňáka z pechovky s rybou setká jen na Vánoce. Ale kde taková cesta ryby vlastně začíná? Mnoho lidí si jistě na tuto otázku odpoví, že v rybníku a je to správná odpověď. Ale již málo kdo jeschopen popsat celou dlouhou cestu, od vylíhnutí v líhních až po kádě na vánočních trzích.
Vše začíná oplozením vajíček – jiker. Po určité době se z vajíčka vylíhne plůdek a ten se dále vyvíjí ve speciálních pludkových rybnících. Odtud putuje do násadových rybníků a dále do rybníků hlavních. Mimo to jsou také rybníky komorové – přezimovací. Jak dále ryby rostou a prospívají už jen záleží na kvalitě a skladbě podávané stravy. Velice dobré produkce a kvality masa dosahují ryby chované v okolí Lnářů ve firmě Rybářství Lnáře s.r.o.
Tato firma má mnohaletou tradici v odchovu nejen kapra, ale například také tolstolobiků, amurů, candátů, sumců, úhořů a ostatních druhů ryb. Pro nadšené rybáře, kteří si rybu chtějí vlastnoručně ulovit tato firma nabízí prodej povolenek na soukromé revíry v jejím vlastnictví. Málokdo tuší, že se ve zdejších rybnících podařilo vyšlechtit tvz. Inářského modráka, který vynikal velmi chutným masem, ale byl z důvodů delšího růstu postupně vytlačen rychleji rostoucími kapry.
Zdejší rybníkářství je také spojeno se slavným jménem Jakuba Krčína z Jelčan a Sedlčan, který stál u zrodu zdejšího moderního rybníkářství. Okolí rybníků přímo láká na procházku, či projížďku na kole. Zvlášte kouzelné je období výlovů, kdy se mlha válí nad vodami, od úst stoupá pára a celý rituál výlovu umocňuje sehranost a profesionalita zdejších rybářů. Také je v tom trochu tajemna, protože rybník jasně vypoví o svém správci, jak se k rybám choval: bude ryb dost? Budou velké? Dobře živené? V kondici? Pokud chcete na tyto otázky znát odpovědi, nezapomeňte si na podzim udělat chvíli času a vychutnat se svými blízkými atmosféru výlovu. Stojí to za to!