Přirozeným centrem celého Frýdlantského výběžku je město Frýdlant rozkládající se na obou březích řeky Smědé. Vznikalo a rozrůstalo se ve stínu stejnojmenného hradu střežícího zemskou stezku do Lužice. Také je městem, které rozhodně stojí za návštěvu. Historie tu na vás dýchne z každé uličky, můžete navštívit nejrozsáhlejší komplex v severních Čechách spojující středověký hrad a renesanční zámek nebo obdivovat neorenesanční radnici. Frýdlant je městem kultury, odpočinku, památek i mnoha aktivit.
Ve své původní podobě se zachovala celá řada měšťanských domů situovaných na náměstí a v Zámecké ulici. Na náměstí najdete také novorenesanční radnici Frýdlant, která symbolizuje sílu tehdejšího frýdlantského průmyslu a kde sídlí i městský úřad Frýdlant. Autorem radnice je Franz von Neumann a budova vás zaujme svým jedinečným vzhledem. V létě je její nádvoří centrum kultury, kde se konají divadelní představní i koncerty, vnitřek budovy souží jako výstavní síň. Ve druhém patře radniční budovy je umístěno Městské muzeum s expozicemi přírody a historie Frýdlantska. Další památkou, která stojí za návštěvu je také kostel Nalezení sv. Kříže, nacházející se na pravém břehu řeky Smědé. Kostel je unikátní především díky redernské hrobce, za kterou Redernové zaplatili tolik jako předtím za celé frýdlantské panství.
Téměř osmitisícový Frýdlant si uchoval mnoho ze své krásy a středověké atmosféry, která stále přitahuje návštěvníky na řadu netradičních kulturních akcí, jakou je například i v celorepublikovém měřítku vyhlášená Frýdlantská jazzová dílna či neopakovatelné Valdštejnské slavnosti. K aktivnímu odpočinku ve městě slouží zimní a fotbalový stadion, tělocvična, poblíž frýdlantského kempu kvalitní tenisové antukové kurty. Kulturní zázemí města tvoří kino, knihovna, muzeum a nová výstavní síň v budově radnice. Samotné centrum města nabízí síť obchodů a několik restaurací s výbornou českou kuchyní. Okolí krásnou přírodou vás provedou naučné stezky a můžete se spolehnout, že ve městě se nudit nebudete.