Jak už název samotného města napovídá, původně pouze Jeníkov si své přízvisko Golčův muselo někde vysloužit. Vděčí za to generálu Martinu Maxmiliánovi z Goltze, který městečko mezi Sázavou a Železnými horami získal v roce 1636 od císaře jako dar za věrné služby. Generál bojoval ve třicetileté válce v mnoha bitvách a do historie se zapsal především jako osvoboditel Prahy od Švédů. Po konci války se generál Goltz v Jeníkově usadil a v mnohém napomohl jeho rozvoji. Nechal zbudovat Golčovu tvrz, nyní nejstarší část zámeckého areálu, dal postavit první radniční dům z kamene a zasloužil se i o místní kuriozitu, v kostele sv. Františka Serafínského je pod stropem zavěšená kost z velryby grónské, kterou si generál dovezl jako válečnou kořist.
Za počátky manufakturní výroby vděčí město hraběti z Kolovrat Filipu Krakovskému. Ten, jakožto v té době nejvyšší purkrabí pražský, a tedy nejvyšší zemský úředník v Čechách vymohl pro město státní továrnu na tabák jeho syn Leopold později zřídil továrnu na jehly, jedinou svého druhu v Evropě. Dalším významným historickým bodem pro město je vaření piva, se kterým začala v 16. století Marie Robmhápová se Soutic. Druhý pivovar zřídila hraběnka Terezie z Trautmannsdorfu. Pivovar byl tehdy v zámeckém areálu, avšak nevydržel příliš dlouho. Až v roce 1911 podnik získal Karel A. Milner, nechal pivovar modernizovat a dotáhl to tak daleko, že jako jediný z malých pivovarů dodával pivo až na Pražský Hrad.
Z novějších dějin je poté s Golčovým Jeníkovem spjato jméno Jarmily Kratochvílové, místní rodačky a československé atletky a běžkyně na střední a dlouhé tratě, která se svými výkony zařadila mezi nejlepší sportovce historie. Do dnes její světový rekord z roku 1983 na 800 m v čase 1:53:28 nebyl překonán a je tak nejdéle platným světovým rekordem v oficiálních disciplínách v historii ženské atletiky. Pokud by vás procházka po stopách historie tohoto města neuchvátila, vydejte se tam za turistikou, má mnoho co nabídnout.