Češi milují víno. Nejen lidé žijící na jižní Moravě mají k vínu blízko. Vinárny s příjemným posezením dnes najdeme napříč celou republikou. Víno je ideálním pohoštěním pro posezení s přáteli nebo oslavu významných událostí a výročí. Někteří si dokonce dokonce sklenku vína dopřejí každý večer.
Snad každý dospělí člověk u nás ví, ne každý už ale ví, jak se víno vlastně vyrábí. Vinařství je přitom v naší zemi obzvlášť rozšířené odvětví. K tomu, abychom mohli víno vyrobit, potřebujeme vinici. Tam také začíná všechna práce.
Pokud chceme vyrobit dobré víno, potřebujeme především kvalitní suroviny, tedy v našem případě kvalitní hroznové víno. Kvalita vinných hroznů je závislá na mnoha faktorech, jako je typ půdy nebo odrůda révy.
Někoho možná překvapí, že ne všechna bílá vína vznikají z bílých hroznů. Kromě bílých moštových odrůd se totiž mohou vyrábět také z modrých moštových odrůd. Taková vína se potom označují „klaret“ a je pro ně typická velmi jemná vůně a chuť. Bílá šumivá vína potom najdeme pod označením Blanc de noir. Červená vína se vyrábí pouze z modrých moštových odrůd. Stejně tak se modré moštové odrůdy používají k výrobě růžových vín. Na rozdíl od červených se však musejí nechat pouze krátce macerovat.
Macerace je fáze výroby, která ovlivňuje barvy vína. Jedná se vlastně o nakvášení bobulí, při němž se do moštu uvolňují v nich obsazené látky jako jsou právě barviva nebo třísloviny. U růžových vín trvá macerace pár hodin, u bílých se pohybuje od pár hodin po několik dní a u červených vín až týdny.
Samotné maceraci ještě přechází odstopkování a drcení. V této fázi se oddělí stopky, které nechceme, aby se ve víně louhovaly. Bobule hroznu se oproti tomu mechanicky naruší, aby lépe nakvášely a lisovaly se. Lisováním, které přichází na řadu po maceraci, oddělí mošt od vylisovaných slupek.
Kvašení je dalším důležitým procesem celé výroby. Dochází při něm totiž k výrobě něčeho, bez čeho by se žádné dobré víno neobešlo – alkoholu. Při tomto procesu se kvasinky cukry postupně proměňují na alkohol a oxid uhličitý. Velmi důležité je při kvašení hlídat teplotu. Ta má potom totiž zásadní vliv na aromatické látky.
Takzvané školení vína je předposledním krokem celého procesu výroby. Zahrnuje všechny procesy od ukončení kvašení až do lahvování, které je zároveň posledním krokem celé výroby. Podle toho, jestli je víno určeno k rychlé spotřebě nebo na dlouhodobější archivaci, by měl vinař zvolit vhodný typ uzávěru. Potom už jde víno až k nám na stůl.