Každé místo skrývá víc, než ukazuje na první pohled

Každé místo skrývá víc, než ukazuje na první pohled

Když se člověk prochází tajemnými lesy, sleduje trasu divoké řeky nebo cítí vůni květin na louce, jistě ho přepadá pocit, že svět je kouzelné místo. Často nastanou okamžiky, kdy se při úplňku měsíc odráží na vodě takovým způsobem, že by nebylo těžké věřit v existenci vodníka, rusalky nebo jiných kouzelných bytostí. Není se tedy vůbec čemu divit, že naše země je protkaná pověstmi a legendami o strašidlech všeho druhu.

 

Snad každá vesnička, kde je rybník nebo řeka na které stával mlýn, má svého vodníka nebo hastrmana. Vodník je snad nejznámější postavou českých pohádek a je pro naši zem zcela charakteristický. Každý si hned představí zeleného mužíčka sedícího na vrbě nad rybníkem, který do hrníčků sbíral dušičky. Většinou byl vodník zlý a lidem škodil, zastavoval mlýnská kola nebo stahoval mladé dívky pod hladinu. Ne vždy však byl hastrman neřád, někdy mlynáři naopak pomáhal nebo jen pokojně pokuřoval dýmku na své vrbě. V obci Košice v Jihočeském kraji mají pověst o vodníkovi, který se zjevoval ve trati u rybníka na cestě k Plané a ukazoval dětem barevné pentličky.

Legendy však nemusí být jen pohádkového rázu, ale mohou hovořit i o významných historických osobnostech a věcech, které údajně vykonali nebo místech kde byli. Jedné louce u Košic se tak říká Žižkova a vypravuje se o ní, že Žižka na ní odpočíval, když jezdil na Choustník. Mnohdy však i samotná historie může být stejně zajímavá jako legendy. Málokoho by napadlo, že právě obec Košice byla považovaná za největší v okrese. Už od roku 1931 má pravidelnou autobusovou dopravu a na obecním úřadě do dnes vzpomínají na slávu, kterou kdysi obec měla a snaží se, aby i dnes byla pro obyvatele dobrým místem k žití, kde mají vše, co potřebují.