V jihomoravském kraji najdete mnoho obcí zajímavých názvů. Pojďme se dnes blíže podívat na městys na Znojemsku s názvem Olbramkostel. Počátky této obce úzce souvisí s nedalekou zříceninou hradu Šimperk a první zmínky o obci a hradu pocházejí již ze 30. let 13. století. Hrad patřil jistému rodu Schenků. Právě Olbram Schenk nechal ve 13. století postavit v nedaleké osadě kostel a od té doby tato osada nese název Olbramkostel. Tento románsko-gotický kostel, který prošel barokními úpravami do dnes najdete uprostřed obce a je zasvěcen Nanebevzetí Panny Marie.
Zůstaňme ještě chvíli u historie, v roce 1538 povýšil král Ferdinand I. Habsburský tuto vesnici na městys. To pro vesnici v té době znamenalo mnoho výsad, například se zde mohli usazovat řemeslníci, mohly se zde konat týdenní trhy a obec také získala svůj znak, který nese do dnes. Pro zajímavost, status městyse se přestal používat v roce 1948, po vládním převratu a převzetí moci komunisty. Od sametové revoluce se poté obce, které byly městysem, snažily tento status získat zpátky. To se jim povedlo až v roce 2006, kdy poslanecká sněmovna schválila novelu zákona o obcích.
Městys Olbramkostel se nachází u jihozápadního okraje přírodního parku Jevišovka, v údolí Plenkovického potoka. V severozápadním okraji obce se nachází rybníky Neplech a Nový rybník. U nich najdete kemp se vším potřebným zázemím. Okolí Olbramkostela je díky rozlehlým lesům a turistickým stezkám příjemné pro pěší procházky i cyklistiku. V obci začíná zelená turistická značka, která vás dovede ke zřícenině hradu Šimperk. I vzdálenější okolí má co nabídnout. Nemáte to příliš daleko do Znojma, na Vranovskou přehradu nebo do národního parku Podyjí. Co se týká občanské vybavenosti a života v městyse, nachází se tu obecní úřad, mateřská škola, knihovna, fotbalové hřiště a pravidelně se tu koná celá řada kulturních i sportovních akcí.