V nejsevernější části okresu Bruntál, při toku řeky Osoblahy, v severní části Osoblažského výběžku, ze tří stran obklopenou Polskem najdete obec Osoblaha. Mnozí sem možná zavítali oblíbeným turistickým parním vlakem po úzkokolejné trati Třemešná, kterou je právě Osoblaha konečnou zastávkou. Leckdo po vystoupení z vlaku jen počká na zpáteční, který ho po 20 km dlouhé trase z roku 1898 zaveze zpátky do Třemešné a krásy a zajímavosti obce Osoblaha si nechá ujít.
V parních dnech se málokomu chce chodit po památkách, vedle fotbalového areálu však najdete Osoblažské koupaliště, kde se po cestě vlakem můžete osvěžit a nabrat síly na objevování kdysi překrásného historického města. Dnes tu však najdete především domy z počátku 20. století. Osoblaha prožilo mnohé války, požáry i povodně, morové rány a další katastrofy, ovšem konec druhé světové války pro něj byl tragický. Město bylo osvobozeno jako první město na území Čech, ovšem při tom bylo 90 % budov poničeno. Většina lidí z něj po válce odešla, Osoblaha přišla o titul města a později byly odstraněny i zbytky kostela. A to se kdysi jednalo o jedno z památkově nejhodnotnějších měst Slezska.
Jednou z posledních architektonických památek zaniklého města je hřbitovní kostel sv. Mikuláše na hřbitově za obcí. V obci poté najdete zbytky městských hradeb, ke kterým přiléhá židovský hřbitov, kde zachovalé náhrobky ze 17. století připomínají historii zdejší zaniklé židovské obce. Na náměstí dokládá úroveň uměleckého řemesla konce 19. století kvalitní empírová litinová kašna. V parku na návrší nad turistickým kempem vás jistě zaujme bludný balvan, milovníci přírody ocení přírodní rezervaci Velký Pavlovický rybník a Džungle, kde jsou staré luhy a mokřady. Pro nadšené cyklisty je na česko-polském příhraničí zřízeno 220 km značených tras, které vás provedou svérázným a trochu zapomenutým krajem. Cestou můžete navštívit slezské zámky a zříceniny hradů i se seznámit s památkami místní lidové architektury.