V České republice je přes šest tisíc obcí. V těch nejmenších žije jen pár desítek obyvatel, ve větších třeba dvě stovky, ale pro obyvatele statisícových měst je to zcela nepředstavitelné. Malé obce to v dnešní době nemají snadné, lidé odcházejí do měst za prací, za zábavou i snadnější dostupností všech služeb a z vesniček se stávají města duchů, kde je klidně i více než polovina domů trvale neobydlená. Přitom život obci, kde se všichni znají a mají tam svůj klid může mít řadu výhod, mít bohatý na kulturní i společenský život a vedení obce má o své obyvatele opravdovou starost a snaží se jim pomáhat.
Například obec Veselí je malá v jižní části okresu Semily, v blízkosti chráněné krajinné oblasti Český Ráj. I když tu trvale žije jen méně než dvě stě obyvatel, jejich životy nejsou o nic ochuzeny, spíše naopak. Do nejbližších měst Rovensko pod Troskami a Lomnice nad Popelkou, kde je zdravotnické zařízení, stavební úřad, matrika a obchodní i další služby, je to méně než deset kilometrů, člověk tam dojede za kratší čas, než přejede z jednoho konce ucpaného města na druhý.
Nedostatek možností kulturního života obyvatele také netrápí, dlouhou tradici má v obci maškarní průvod, kde se každoročně sejde více než čtyřicet masek a společně jdou od domu k domu, kde účastníky čeká malé pohoštění. Rodiče rádi chodí do kulturního sálu na divadelní představení svých dětí, sál se využívá i pro koncerty, plesy, ale využívá ho i tělovýchovný spolek Sokol. Kulturní komise obce poté pravidelně každý rok navštěvuje starší spoluobčany, kteří mají jubileum a obdaruje je malým dárkem, o Vánocích senioři dostanu potravinové balíčky, ale komise myslí i na nejmenší. Pravidelnou akcí je i vítání občánků, kteří od obce tradičně obdrží příspěvek. Teď na podzim mají místní výhodu, že si sami nemusí zařizovat návštěvu kominíka. Domluvil ho obecní úřad a místním stačí se zapsat do seznamu. Život v malé obci tak může přinášet řadu nečekaných výhod.