To, že je naše země rozdělená do čtrnácti krajů se učíme už na základní škole. Každý kraj je něčím zajímavý, významný a charakteristický. Pardubice, potažmo pardubický kraj si každý jistě spojí s velkou pardubickou nebo perníkem. Z památek každý potom jistě slyšel o zámku Litomyšl, který se řadí ke světovému dědictví UNESCO, o pardubickém perníku nebo závodech není potřeba snad ani mluvit a v Kladrubech nad Labem najdeme vzácné starokladrubské koně.
I přes mnoho krásných míst zůstává Pardubický kraj turisty nepoznán. Přitom v roce 2016 byl v projektu Místo pro život vybrán za druhý nejlepší kraj k životu. Místní krajský úřad o svých pět set osmnáct tisíc obyvatel dobře stará. V kraji je velmi vysoká kvalita zdravotnických i sociálních služeb, vysoký počet zubařů, lékáren nebo zařízení pro seniory to jen dokazují. Ovzduší a celkově životní prostředí má jedno z nejlepších v Česku. Pyšní se rozmanitou přírodou, kdy na jedné straně je úrodná nížina Polabí a na druhé střecha Evropy Králický sněžník. Také sem zasahují žďárské vrchy, železné hory a podhůří orlických hor, které je v zimě vyhledáváno lyžaři a v létě turisty.
I když tu turismus přímo nekvete, kraj má pro něj ideální podmínky. Bohatá síť cyklostezek vedoucích malebnou přírodou si přímo říká o prozkoumání, méně známá města mají mnoho co nabídnout a z každého koutu tu dýchá historie, když člověk míjí mnoho hradů i zřícenin. Za návštěvu jistě stojí královská města Chrudim a Polička s historickými centry, Litomyšl je kromě historického zámku proslulá pořádán festivalu Smetanova Litomyšl a Pardubice ani není třeba zmiňovat. Dominanty téměř všech kopců tvoří hrady a zříceniny a z nich za vidění jistě stojí Košumberk, Rychmburk a Moravská Třebová. Pohraničí s Polskem je plné bunkrů a tvrzí, milovníky historie láká vojenské muzeum Králíky, tvrz bouda nebo jen procházka po pohraničí a prozkoumávání opuštěných bunkrů na vlastní pěst.