V pradávných dobách slovanského osídlení byl celý region pokrytý hustými lesy. Pouze místy ho protínala úrodná půda Malé Hané, kde také můžeme najít stopy po prehistorickém osídlení. Kolem poloviny 13. století začala probíhat i kolonizace a kácení lesů a život v regionu vzkvétal. Nejhorším obdobím si region prošel za dob husitských válek, kdy byla většina obcí vysídlena.
Jednou z obcí tohoto regionu vzniklou v roce 1365 je i Březina a Šnekov. Původně česká ves byla v dobách kolonizace poněmčena, avšak po druhé světové válce se opět stává zcela Českou. V minulosti se jednalo především o zemědělskou obec a donedávna se tu těžila šamotová hlína. V obci stával mlýn, měla svou výrobnu lihovin a mlékařské družstvo. Připomínkou zemědělské historie obce a typického venkova je několik zachovalých roubených stavení, mnoho křížů podél cest a plastiky svatých v obci i okolní krajině.
Dnes se jedná o moderní obec s vlastní mateřskou školou, zdravotním střediskem, knihovnou a poštou. V létě je jako dělaná pro výlety do okolní malebné krajiny a za obcí je zbudované přírodní koupaliště. Bohaté sportovní vyžití místní najdou v tělocvičně, kde mají na výběr z mnoha kroužků. O zájmovou činnost se stará sbor dobrovolných hasičů, Český svaz chovatelů nebo myslivecké sdružení.
Do centra regionu, Moravské Třebové to je pouze 15 minut autem a ve městě kromě všech základních služeb najdeme řadu památek. Zámek Moravská Třebová patří k nejvýznamnějším renesančním památkám u nás a celá architektura města se nese v renesančním duchu. Ve městě se také koná řada kulturních festivalů, najdeme tu dvě muzea nebo hvězdárnu a k relaxaci se nabízí akvapark.
Stejně tak i Jevíčko se pyšní historickým centrem, zbytky hradeb a zámkem. Navíc je vyhlášené svou neposkvrněnou přírodou, jak tomu dokazuje i léčebný ústav v blízkosti města. V okolní přírodě se tyčí několik rozhleden a známá je především dobře ukrytá rozhledna Járy Cimrmana v Březové nad Svitavou.