Letos to bohužel na lyžování a další oblíbené zimní radovánky příliš nadějně nevypadá, nikoliv však kvůli nedostatku sněhu nebo příliš mírné zimě. Naopak, krajina zahalená sněhem přímo láká k pobytu venku na krystalicky čerstvém vzduchu a v magicky bílé přírodě. Většina lidí má turistiku spojenou především s teplejšími měsíci a v zimě mají pocit, že kromě lyžování, bruslení, stavění sněhuláků a bobování není co dělat. Přitom většina turistických tras je průchozí i na sněhu a skály, hrady i zříceniny díky sněhové pokrývce získají úplně nové kouzlo. Připočítejte si k tomu zamrzlé vodopády a stromy ukryté pod sněhem jako v pohádce a najednou nepochopíte, proč jste si už dávno nenašli teplé boty a nevydali se na výlet! K tomu je tu samozřejmě bonus, že v zimě všude nebudete potkávat zástupy turistů.
Pravdou je, že na Pálavě asi závěje sněhu nepotkáte a v Krkonoších se lidem přece jen nevyhnete, tak co takhle zkusit magické CHKO Kokořínsko? A kde jinde začít než v obci se symbolickým názvem Blíževedly, ze které to budete mít všude blízko. Přímo v obci jistě vaši pozornost zaujmou zachovalé roubené a hrázděné domy z 18. a 19. století a barokní kotel na náměstí. Poblíž Blíževedel stojí dvě starobylé zříceniny, Hřídelník a Ronov. Z Hřídelníku, který dříve sloužil mimo jiné také jako vězení, se zachovala okružní hradba a zdi paláce, kam lze vstoupit působivou podzemní chodbou. Na Ronov musíte počítat s prudší cestou vedoucí na tento čedičový vrch, milovník středověkých památek a dechberoucích výhledů ho však s vidinou zasloužené odměny zvládne jedna radost. Dohlédnete z něj až na České středohoří nebo hrad Bezděz.
Ať už se pak do vzdálenějšího okolí obce Blíževedly vydáte jakýmkoliv směrem, všude narazíte na mnoho krás. Směrem pryč z CHKO to jsou vesnické památkové rezervace, přesně opačným směrem e naopak dostanete hlouběji do chráněné krajiny a k jejím skálám, jeskyním i hlubokým lesům. Nebo se můžete vydat k Holanským rybníkům, kde uvidíte například i působivý Dolanský vodopád.