Okolí Ústí nad Orlicí je jako dělané pro chataře a chalupáře. Jedna vesnička střídá druhou, kolem řek vede nespočet cyklostezek, skvělých i pro inline bruslení, řeky samotné a rybníky na nich jsou jako dělané pro rybaření a hluboké lesy v okolí zase lákají houbaře. Při cestách na Orlickoústecko se nebudete nudit, protože vždy vymyslíte nespočet výletů do blízkého i vzdáleného okolí. Ústí kromě kultury a obchodů nabízí i bohaté sportovní vyžití od aquaparku přes lezeckou stěnu ferraty až po bikepark. Turisty potěší blízká rozhledna Andrlův chlum nebo partyzánské jeskyně. Pokud máte radši naši válečnou historii stačí sednout na vlak a vydat se do hraniční oblasti s Polskem, kde je mnoho volně přístupných bunkrů i tvrzí.
Dalším městem, které oceníte hlavně v zimě je Česká Třebová. Po celodenním lyžování na kopci Peklák si můžete odpočinout v malém akvaparku. V létě je na Pekláku bikepark a kolo si na výlet do tohoto kraje rozhodně nezapomeňte. Díky husté síti cyklostezek je to nejpraktičtější dopravní prostředek, díky kterému se dostanete opravdu všude a bez zbytečného čekání na vlak. A projedete mnoha vesničkami, které všechny skrývají nějaký turistický poklad. Mezi Ústím a Českou Třebovou to je Dlouhá Třebová.
Už název samotný má velmi zajímavý původ. S velkou pravděpodobností se v minulosti jednalo o místi hustě pokryté lesy, které museli tehdejší obyvatelé vymýtit, staročesky tříbiti. Od toho je odvozen název obce Třebová i řeky u které leží Třebovky. Přívlastek Dlouhý potom má také mnoho společného s řeku, předci totiž svá obydlí stavěli kolem řeky a vesnice tak byla protáhlého tvaru. Z památek v Dlouhé Třebové jistě stojí za vidění impozantní pseudogotický kostel svatého Prokopa nebo drobné sakrální stavby roztroušené po obci.