Kdo žije ve velkém městě plném lidí, jen těžce si představí, jak život plyne na vesničce, kde je asi tolik obyvatel, že byste mohli být všichni v klidu příbuzní a stačil by vám počet prstů na rukou a nohou abyste si dali výslednou cifru vašich sousedů dohromady. Ano tak malé vesničky skutečně v našich končinách existují a jsou to plnohodnotné obce, s vlastním obecním úřadem starostou a všemi náležitostmi.
V rekordmanech o nejmenší počet obyvatel jednoznačně vede malinká vesnička v okrese Pelhřimov, která má pouhých patnáct stálých obyvatel. Jmenuje se Vysoká Lhota a na počátku roku 2018 bylo osm obyvatel mužů a sedm žen a věkovým průměrem 65,2 let to také byla věkově nejstarší obec v česku. Ovšem takto malé vesničky v okrese Pelhřimov, který se rozkládá v kraji Vysočina a je pokryt lesy, skalami a divou přírodou, nejsou ničím výjimečným. Zadní Střítež má 34 stálých obyvatel, Jankov 44 a obec Syrov 55 a rozhodně to nejsou jediné případy takto málo početných obcí v kraji. Pro místní může být výhodou, že se znají, že přesně ví, ke které sousedce si zajít půjčit potraviny, která je ochotná pohlídat děti a s kým se jít dívat na hokej. Na obecních akcích potom panuje přátelská atmosféra a život v takové vesničce má mnoho výhod.
Ovšem když jsme u těch vesnických rekordmanů, pojďme se podívat i na další neobvyklé obce. Nejkratší názvy nesou obce Aš a Eš z čehož druhá jmenovaná je opět v okrese Pelhřimov. Naopak nejdelším názvem se pyšní Nová Ves u Nového Města na Moravě, která také leží na vysočině v okrese Žďár nad Sázavou. Co se rozlohy týká, nejmenší obec Závist v okrese Blansko má pouze 0,44 kilometru čtverečního. Jendo je však jisté, nezáleží, kolik má obec obyvatel, jak je velká, nebo jak dlouhý je její název, všude se žije pěkně a především tak, jak si to člověk udělá.