Jen těžko byste hledali sport u nás tak rozšířený a jednoduchý jako je právě turistika. Vše, co k jejímu provozování potřebujete jsou pohodlné boty a oblečení a můžete vyrazit za dobrodružstvím. Pěšky poznáte přírodu mnohem blíže, než když jí prosvištíte na kole, neuteče vám nic zajímavého a vychutnáte si radost z pohybu, aniž byste museli být nějací velcí sportovci. Nemusíte se zrovna vydat na přechod hor nebo pěšky do Říma, abyste se mohli považovat za turistu stačí nesedět doma na zadku, ale vyrazit i do svého okolí. V málokteré vesnici nenarazíte na žádnou turistickou stezku a jakmile se na nějakou dáte, můžete si být jistí, že vás dovede k místům, která stojí za vidění.
Zcela samostatnou kapitolu potom tvoří naučné stezky, kde kromě toho, že se můžete kochat krásami přírody, něco se dozvíte i o tom, kudy jdete. Dočtete se na nich o historii daného místa, archeologických nálezech, o přírodě a zvířatech co v ní žijí nebo o tom nezajímavějším co postavil člověk. Pro zajímavost, nejkratší naučná stezka měří osm set metrů a je přístupná i pro vozíčkáře nebo kočárky, tu najdete ve Valašském Meziříčí. Naopak jeden z nejdelších úseků označený informačními tabulemi jsou Hřebečské důlní stezky s délkou sedmdesát kilometrů. Podle odhadů je v Česku takových stezek kolem čtyř set, avšak žádná oficiální evidence není, a tak je složité určit skutečný počet.
To, že naučných stezek a značených turistických cest a mnoho zajímavostí i tam, kde byste je možná nečekali jasně dokazuje naučná stezka v přírodním parku Balinské údolí, mezi obcí Baliny a Velkým Meziříčím. Dané město většina lidí viděla jen z dálničního mostu, ale už nikdy ne neodhodlala dostat blíže. Město samotné ukrývá renesanční zámek a jeho dominantou je určitě historické centrum s kostelem sv. Mikuláše. Balinské údolí je potom oblastí klidu s krásnou přírodou, které dominuje řeka Balina a její okolí.