Morava je vyhlášená svými vinicemi a výborným vínem, avšak pro Českou Republiku mnohem rozšířenější je kultura pivní. Ve středních Čechách, v oblasti kolem Rakovníka se rozkládá jedna z našich největších chmelařských oblastí. Málokde v naší vlasti uvidíte působivou scenérii tvořenou až sedm metrů vysokými chmelovými lány a břevny na které se uvazuje. Uprostřed této oblasti, na hranicích středočeského a ústeckého kraje potom najdete obec Svojetín. Tradice pěstování chmele je v této oblasti rozšířená už po mnoho staletí a obec má tuto základní rostlinu pro výrobu tolik oblíbeného nápoje i ve svém znaku.
Nikdo neví, kdy přesně Svojetín vznikl, avšak podle archeologických nálezů je zřejmé, že osídlení tu bylo již v době neolitu. Archeologické vykopávky probíhají v nedaleké tvrzi Dub, a tato tvrz také podle pověsti byla hlavním důvodem k osídlení této oblasti. Svojetín si prošel dlouhou historií, kdy musel čelit mnohým útrapám, během třicetileté války téměř zanikl, během prví světové války byl osídlen převážně Němci, avšak přes veškerou nepřízeň osudu se zachoval až do dnes a už jen prosperuje a vzkvétá. K obci v dnešní době patří i vesnice Veclov.
Kromě tvrze Dub stojí jistě i za návštěvu dvě kapličky, Boží muka a socha svatého Rocha, ke které se váže pověst, že svatý Roch uchránil obec před morem. V obci již od roku 1847 stojí škola, která funguje do dnes. Život v obci zpříjemňuje několik dobrovolných spolků, které se podílejí na pořádání kulturních akcí ale i na brigádách pro zvelebení obce. Místní mohou využívat služeb knihovny, obecního úřadu, na něco dobrého si mohou zajít do místní restaurace, pro sport mají k dispozici fotbalové hřiště a v obci působí lékař.
Svojetín má velmi dobré autobusové spojení s okolními obcemi i Rakovníkem, kde se nabízí mnohé pracovní příležitosti, rozšířené služby a další. K výletů je místní kraj jako dělaný, najdete tu mnoho hradů, tvrzí, zřícenin a téměř v každé obci stojí malý pivovar. Za krásnou a zachovalou přírodou láká CHKO Křivoklátsko, a ne příliš vzdálený Český Kras.