Na pomezí Českého ráje, Jizerských hor a Krkonoš, v údolí řeky Jizery leží město známé především díky sklu, malebné přírodě a tradiční lidové architektuře. V jedenáctém století, když vzniklo neslo jméno Brod, ve století třináctém mu Přemysl Otakar II udělil městská práva a přízvisko Železný získává spolu s honosným městským znakem v roce 1501. Ano řeč je o městě Železný Brod. Co byste při návštěvě města skla a bižuterie proslaveného po celém světě jistě neměli minout?
Díky tomu, že největší rozvoj města nastává až v devatenáctém století spolu se sklářskou výrobou, se tu dochovalo mnoho památek tradiční lidové architektury. Část města zvaná Trávníky je vesnickou památkovou zónou a zapůsobí tu na vás prostředí historických dřevěných staveb ale i klasicistních domů, pískovcových kašen a dalších architektonických pokladů. Největší a nejkrásnější roubené stavení se nazývá Běliště, kde najdete i národopisnou expozici městského muzea. Za vidění stojí i okolí Malého náměstí, kterému vévodí kostel sv. Jakuba Většího.
Železný brod je však především spojen se sklářskou výrobou. Každý rok v září se tu koná oblíbená akce Skleněné městečko spojený se sklářským veletrhem, výrobou skla, výstavami a bohatým kulturním programem. Sklo a lidová architektura zdaleka není vše, co toto město může turistům nabídnout. Okolí je jako dělané pro výlety a Železný Brod je výchozím místem pro výpravy do Krkonoš, Jizerských hor i magického Českého ráje. Bozkovské dolomitové jeskyně, Riegrova stezka s krásnými výhledy na Jizeru a vodní elektrárnou, výletní areál Pěnín, Maloskalsko a s ním spojené skalní útvary jsou jen některé z nich. Aktivnější lidé se tu také nebudou nudit, v létě je možnost sjet si řeku Jizeru, v zimě v okolí najdete mnoho lyžařských areálů i běžkařských tras.