Nejen nepříjemná zima nás v nadcházejících měsících může překvapit. Chřipkové období nám klepe na dveře, a přestože někteří z nás dodržují preventivní opatření před nákazou, nemoc nás občas doběhne. V těchto obdobích je nutné držet se doktorem předepsaných rad a především dodržovat klidový režim.
Pro většinu z nás tato informace znamená zdržet se pracovních povinností a zůstat doma v posteli. Peníze ovšem potřebujeme všichni, a přesně proto máme možnost nemocenského příspěvku. O co jde a kolik přesně je v něm zahrnuto se dozvíme v dnešním článku.
Co je to “nemocenská”?
Český systém má šest dávek nemocenského pojištění. Kromě peněžité pomoci v mateřství, otcovské, vyrovnávacího příspěvku v těhotenství a mateřství, ošetřovného a dlouhodobého ošetřovného je to tedy také již zmíněná nemocenská.
Cílem tohoto příspěvku je finančně zabezpečit aktivně pracující občany České republiky (přesněji řečeno všechny pojištěnce) v období, kdy kvůli nemoci nejsou schopni vykonávat své povolání. Z důvodu dočasné pracovní neschopnosti totiž za jiných okolností ztrácí výdělek.
Kdo má na nemocenskou nárok?
V prvé řadě musí být občan České republiky zaměstnán, a pojištěn na našem území. V opačném případě nárok na nemocenskou nemá. Nemocenskou za něj odvádí zaměstnavatel, pokud je osoba samostatně výdělečně činná, účast na nemocenské je v tomto případě výhradně jeho povinností.
Povinnost tuto účast plnit vzniká zpravidla dnem, kdy začal zaměstnanec svou práci vykonávat a naopak zaniká dnem, kdy práci vykonávat přestal. V případě OSVČ započíná dnem uvedeným na přihlášce k účasti.
Kdo mi může pracovní neschopnost potvrdit
Potvrzení o dočasné pracovní neschopnosti vystavuje zpravidla váš obvodní či závodní lékař. V dnešní době se navíc vystavuje tzv. eNeschopenka. Tato neschopenka má dvě části – jednu posílá lékař na příslušný úřad, druhou pak dostáváte vy sami – tzv. “Rozhodnutí o dočasné pracovní neschopnosti”.
Díky elektronickému předání dokumentů ze strany lékaře a pojišťovny tak nemusíte dokonce vašemu zaměstnavateli žádný doklad předávat, jelikož se k němu vše dostane pomocí systému eNeschopenky.
Pravidla a vycházky
S dočasnou pracovní neschopností se pojí i kontroly, které dohlíží na dodržování prevence a klidového režimu. V prvé řadě tedy musíte ošetřujícímu lékaři sdělit, kde se budete léčit a na dané adrese zůstávat po dobu neschopnosti práce (mimo vycházky). Rovněž jste povinni řádně označit zvonky bydliště či jiného místa, kde se v této době budete nacházet.
V případě, že vám lékař povolí vycházky, je třeba striktně dodržovat jejich harmonogram. Pokud by vás kontrola nezastihla doma mimo dobu vycházek, je možné z toho vyvodit následky v podobě zrušení nemocenské, respektive vám pojišťovna peníze neproplatí, a v extrémních případech můžete dokonce přijít o práci.
Kolik mi bude za dobu pracovní neschopnosti vyplaceno?
Základem pro výpočet náhrady je průměrná denní mzda nemocného – tzv. denní vyměřovací základ. Vypočítává se zpravidla za 12 kalendářních měsíců před tím, kdy vznikla pracovní neschopnost. Vyměřovací základy z tohoto období se sečtou, vydělí se počtem kalendářních dnů a výsledná částka pak tvoří denní vyměřovací základ.
Konkrétní procenta za jednotlivé dny pak činí:
Doba trvání pracovní neschopnosti | % redukovaného denního vyměřovacího základu |
---|---|
Do 30. dne | 60 % |
Od 31. do 60. dne | 66 % |
Od 61. dne | 71 % |
Dávka za nemocenskou nám následně bude doručena nejpozději do jednoho měsíce následujícího po dni, kdy byly OSSZ doručeny všechny potřebné a správně vyplněné doklady o dočasné pracovní neschopnosti.
Výjimky u nemocenské
V případě, že pojištěný zaměstnanec přišel ke své dočasné pracovní neschopnosti vlastním zaviněním (například rvačkou, bezprostředního následku své opilosti, při spáchání úmyslného trestného činu) je tento vyměřovací základ snížen o 50 % za kalendářní den.
Kalkulačka míry nemocenské
V dnešní době již nemusíme výměr nemocenské složitě počítat na papíru. Na internetu najdeme spousty kalkulaček, které nám tyto výpočty usnadní – například oficiální kalkulačka na portálu Ministerstva práce a sociálních věcí je dobrým pomocníkem v případě, že se o částce, kterou můžeme nárokovat, chceme přesvědčit.
Kamila Tomková je vášnivou čtenářkou knih – zejména těch s fantasy tématikou, ale nepohrdne ani klasickou literaturou. Ve svém volném čase ráda vaří a zkouší nové recepty, nebo tráví čas se svými nejbližšími a přáteli nad sklenkou dobré kávy či vína. Psaní ji provází od základní školy a snaží se ve svém koníčku stále zdokonalovat.