Termín, do kdy je možné podat přihlášku na většinu středních škol je sice až prvního března, avšak řešit to na poslední chvíli jednak není dobrý nápad a za druhé, pokud se vaše dítě chystá na gymnázium, nemělo by podcenit přípravu na přijímací zkoušky. V první řadě se dítě samo musí rozhodnout, jestli na gymnázium chce. Děti, které se hlásí na osmiletá gymnázia většinou samy moc neví, co vlastně chtějí, a rozhodnou za ně rodiče, ale v patnácti letech už by se měl člověk rozhodnout sám a posoudit, zda je spíše studijní typ a zvládne každý den dostatek času věnovat škole a učení nebo ho naopak baví jiné věci, kterým se chce věnovat. Jakmile je tato základní otázka vyřešena a odpověď zní, že gymnázium je ta pravá volba, přichází čas na přípravu.
Tu je dobré nepodcenit, i když je člověk nadaný, jednotné testy se standardizovanými úlohami nemusí sednout každému a někoho můžou nemile zaskočit. Byla by škoda kvůli tomuto překvapení nejít na vysněnou střední školu. Proto začněte s přípravou co nejdřív a pravidelně ji rozplánujte. Ideální je každý den vyřešit alespoň pár úloh a dodržovat to s železnou pravidelností. Tak nejlépe zjistíte, kde jsou slabiny a na jaké úlohy je třeba se zaměřit a více se jim věnovat. Na tom, něčemu nerozumět není nic špatného, jak se říká, žádný učený z nebe nespadl a pravé umění spočívá v tom, umět požádat o pomoc. Důležité je také nepanikařit, zpočátku některé úlohy mohou působit příliš složitě, ale právě proto je třeba začít v čas, abyste jim mohli přijít na kloub a najít si v jejich řešení svůj vlastní systém.
Pokud se chcete hlásit na střední školu, kde jsou třeba i talentové zkoušky, ať už umělecké nebo sportovní, je třeba s přípravou na ně začít ještě mnohem dříve. Už rok dopředu je ideální dávat dohromady sv portfolio a u sportu pravidelně trénovat, a ne vše honit na poslední chvíli. Na tyto školy je třeba podat přihlášku už do konce listopadu a počítat s termínem talentových zkoušek už na začátku ledna. Hlavní je však nepanikařit, podat přihlášku v čas a nepodcenit přípravu.