Když chcete, aby se vaše dítě něco naučilo, dejte ho do školy. Když chcete, aby si od školy odpočinulo, ale zároveň mělo nějakou organizovanou zábavu a nesedělo doma u počítače, najděte mu nějaký kroužek. A když chcete, aby vaše dítko rozvíjelo svůj talent, zapiště ho do umělecké školy.
Základní umělecké školy nejsou žádnou novinkou, a proto o nich asi každý z nás někdy slyšel, nebo do nich dokonce i chodil. Nenechme se však mást slovem „základní“. Toto označení rozhodně nepředpokládá, že školu budou navštěvovat jen děti školou povinné a po ukončení povinné školní docházky u nich i zde vzdělávání končí. Do základní umělecké školy můžeme chodit i při studiu na střední škole a stejně tak i v dospělosti při zaměstnání. Slovo „základní“ má zde trošku jiný význam. Znamená, že se v této škole naučíme základy uměleckých činností, na které můžeme potom navázat hvězdnou kariérou.
Název základní umělecká škola ani neznamená, že musíme dodržovat povinnou školní docházku a trávit tam každé všední dopoledne. Režim v těchto školách je oproti těm standartním úplně převrácený. Nejen, že se hodiny konají zpravidla jednou týdně, ale ještě téměř výlučně v odpoledních časech. Důvodem je samozřejmě to, že vysoké procento žáků těchto škol tvoří děti školou povinné.
Základních uměleckých škol je v České republice poměrně velký počet. Snad v každém větším městě najdeme minimálně jednu. V Praze, Brně, Ostravě, Olomouci nebo třeba v Plzni. A co se v takové ZUŠ, jak se zkráceně říká těmto školám, naučíme?
Asi nejčastější je výuka na hudební nástroje. Od hry na flétnu až po hru na piano. Abychom mohli hrát na hudební nástroj, respektive abychom si mohli zahrát skladby, které chceme, musíme umět noty. I na tohle jsou většinou umělecké školy zařízené a vybavené. K hodinám výuky na námi zvolený hudební nástroj, musíme navštěvovat ještě hodiny trefně pojmenované, jako takzvaná nauka.
Už umíme noty, zdokonalujeme se ve hře na hudební nástroj a pořád cítíme, že v nás dřímá nějaká zbylá kreativita, která se tlačí na povrch. V uměleckých školách si můžeme vybrat i jiné „disciplíny“ než jen hru na hudební nástroje. Jednou z nich je třeba tanec, divadlo v podobě „dramaťáku“ nebo třeba různé druhy výtvarného umění.
Ať už tedy hledáme vyžití pro naše děti, nebo chceme ještě sami v sobě objevit skrytý talent, na ZUŠ si určitě přijdeme na své.