Pomalu ale jistě nám nastává sezóna rýmiček, chřipek, kašlíků a široké škály dalších nepříjemných nemocí, které nás chtě nechtě bohužel provází životem a to zejména v průběhu podzimu a zimy. A nepereme se s nimi jen my, ale bohužel i naše ratolesti, které jsou v mnohých případech k těmto okolnostem více náchylné. Mnohdy se tak stane, že dítě musíme nechat doma “vypotit” i několik dní. V té chvíli je jasné, že na pár dní zamešká školní docházku, kterou je však třeba omluvit. Co ovšem do takové omluvenky napsat? To se dozvíme v dnešním článku.
Proč je potřeba dítě řádně omluvit?
Omlouvat nezletilého žáka z nepřítomnosti ve škole je zákonem daná povinnosti – přesněji zákonem zákon č. 561/2004 Sb., školský zákon. Tato povinnost náleží zákonným zástupců žáka – nejčastěji jeho rodičům. V případě zletilých žáků může omluvenku dokládat sám žák. V případě, že omluvenka není do školy doručena do 3 kalendářních dnů, podle zákona by měli být žákovi uložené tzv. “neomluvené hodiny”.
Legislativa je ovšem v tomto případě poměrně nejasná a v mnohých případech vzniká otázka, zda pouhá “omluvenka” je jasným důkazem, že dítě opravdu nebylo ze zdravotních, či jiných důvodů schopno absolvovat v daných dnech školní docházku.
Kdo může omluvenku vystavit?
Jak již bylo řečeno, toto kritérium se odvíjí od věku žáka. Zletilý žák má možnost si omluvenku napsat a doložit příslušnému školnímu pracovníkovi (většinou třídnímu učiteli) sám, v opačném případě tato povinnost spadá na jeho rodiče, nebo zákonného zástupce.
V některých případech, a to zejména ve chvíli, kdy má žák podezřele velké množství zameškaných hodin, škola přistupuje k požadavku potvrzení nemoci žáka od lékaře. Z hlediska zákona nám tu ovšem vyvstává otázka, zda škola tento požadavek opravdu může mít.
Může tedy škola požadovat omluvenku od lékaře?
Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy možná právě proto vydalo metodické doporučení s platností od 5. února 2024. Toto doporuční si klade za cíl preventivně předcházet záškoláctví a jeho skrytým podobám. Tato metodika však není nějak právně vázána ani na školu, a už vůbec ne na poskytovatele zdravotních služeb žáka.
Omluvenku od lékaře navíc škola může vyžadovat pouze v případě, pokud tuto skutečnost upravuje školní řád. Metodika MŠMT navíc doporučuje, aby škola požadovala omluvenku od lékaře pouze ve výjimečných, individuálně stanovených situacích.
Podle webu “Co nevíte o škole” je však tvrzení, že omluvenku od lékaře lze požadovat, pokud tak stanoví školní řád, v naprostém rozporu s vyjádřením České lékařské komory, která tvrdí, že vnitřní řád školy nemůže jednostranně uložit třetím subjektům povinnost součinnosti při dokládání omluvenek. Vystavení omluvenky je tedy čistě na lékařové rozhodnutí a má právo jej odmítnout.
Je zde tedy vidět, že otázka omlouvání od lékaře nemocného žáka je poměrně problematickou a má na ni každá instituce jiné pohledy.
Jak by měla omluvenka správně vypadat?
Omluvenky samozřejmě nejsou jen formální povinností, ale rovněž se jedná o komunikaci mezi rodičem a učitelem jeho dítěte. Rodič by si tedy na znění omluvenky měl dát do jisté míry záležet, aby tak ukázal, že respektuje učitelovu práci a úsilí, které vynakládá ve vzdělání jeho potomka.
Správná omluvenka by měla samozřejmě začít oslovením (Vážená paní učitelko/pane učiteli), nebo alespoň pozdravem jako “Dobrý den”).
Omluvenka má taktéž samozřejmě obsahovat důvod žákovi nepřítomnosti ve vyučování. Může se jednat například o nemoc, kterých je celá řada, nebo o rodinné důvody – zde se může jednat například o svatbu, pohřeb nebo jinou rodinnou událost, na které žák nemohl chybět. Důvodů k nepřítomnosti žáka je spousta, omluvenka by ho však měla alespoň okrajově zmiňovat.
Není také od věci, když rodič uvede datum sepsání omluvenky. Nejdůležitější na celé omluvence je však podpis zákonného zástupce, který omluvenku vystavil. Ten potvrzuje její platnost a učiteli tak potvrzuje, že může žáka z nepřítomnosti omluvit.
Příklady omluvenek
,,Vážený pane učiteli, prosím o omluvu mého syna Jana Nováka z vyučování z důvodu chřipky, a to konkrétně v termínech 10.10. – 18.10. Zameškanou látku na mou zodpovědnost doplní.” – Dana Nováková
,,Dobrý den, omluvte prosím nepřítomnost moji dceru Elišky Přibylové k datu 25.9. 2024 z rodinných důvodů. Na mou zodpovědnost zameškanou látku doplní. Děkuji.” – Radek Přibyl
,,Vážený pane učiteli, touto cestou bych ráda poprosila o omluvení své dcery Aleny Drobné k datu 3.12. z důvodu účasti na rodinném pohřbu. Předem děkuji.” – Marta Drobná
“Vážená paní učitelko, prosím o omluvené svého syna Jirky Dvořáka z důvodu nemoci a to k datu 2.11. 2024. K omluvence přikládám i potvrzení o návštěvě lékaře. Děkuji.” Jan Dvořák
Zdroje: Co nevíte o škole, Pro dítě cokoliv, Řízení školy
Kamila Tomková je vášnivou čtenářkou knih – zejména těch s fantasy tématikou, ale nepohrdne ani klasickou literaturou. Ve svém volném čase ráda vaří a zkouší nové recepty, nebo tráví čas se svými nejbližšími a přáteli nad sklenkou dobré kávy či vína. Psaní ji provází od základní školy a snaží se ve svém koníčku stále zdokonalovat.