Základní škola Eduarda Nápravníka v Býšti na Pardubicku nabízí svým žákům pěkné prostředí, moderní formy výuky, při nichž se používá výpočetní technika a další pomůcky jako jsou například interaktivní tabule a data projektory.
Škola má bohatou a zajímavou historii, počátky školství v Býšti spadají až do roku 1780. Tehdy se vyučovalo ve skromných podmínkách v jedné třídě, v roce 1800 byla postavena první dřevěná budova a škola Býšť se rozšířila. Zásluhu na jejím vzniku má významný pedagog Dominik Škroup, otec Františka Škroupa, autora hudby naší státní hymny. Když po 22 letech od stavby dřevěná budova vyhořela a byla postavena nová přízemní zděná škola. Na financování stavby se podílely obce Býšť a Hoděšovice. Kromě učebny byl v budově ještě byt pro učitele. V letech 1823 až 1843 ve škole působil František Nápravník, otec skladatele a dirigenta carské opery v Petrohradu Františka Nápravníka, rodáka v Býště.
Koncem 19. století se v Býšti učilo už 150 dětí a bylo jasné, že škola nevyhovuje požadavkům doby a nestačí ani kapacitou. V roce 1904 byla stará budova zbořena a na jejím místě postavena nová jednopatrová škola. V přízemí byl byt pro učitele, kancelář obce a v prvním patře učebny. Tato budova se užívá dosud, ale prošla řadou úprav a modernizací. Byla v provozu i za druhé světové války, po válce byly k budově přistavěny dvě nové učebny. V roce 1951 se ve škole učily děti od prvního až pátého ročníku, výuka mladších dětí do páté třídy probíhala malotřídním způsobem. O další tři později byla vybudována kuchyně a školní jídelna, počet žáků se zvyšoval a škola se rozšířila o další učebny a dílny.
Počátkem 70. let dvacátého století byla v Býšti otevřena nová mateřská škola a byl položen základní kámen ke stavbě nových objektů základní školy.
Dnes po vyučování děti chodí do školní družiny, kde je pro ně nachystaný pestrý zábavní a vzdělávací program, mohou chodit do tělocvičny i na víceúčelové hřiště a asfaltovým povrchem. Ve všech učebnách školy je připojení na internet.