Dozvěděli jste se ve školce, že vašeho předškoláka čekají testy školní zralosti a jste z toho nervózní? Jeho první testy, které rozhodnou o tom, zda už je připravený na školní docházku… Věřte, že nemáte nejmenší důvod se stresovat. Předně, školní zralostí se myslí připravenost dítěte na nástup do školy. Záleží na tom, jak zvládá stres, jak je schopné poslouchat autoritu, soustředit se, pracovat v kolektivu nebo se umět vyjadřovat. Dále by mělo znát barvy, umět určit pořadí, množství, chápat souvislosti, umět logicky myslet, a především dokázat odlišit povinnost od hry. Samozřejmě to všechno úměrně věku šestiletého dítěte.
Školní zralost se posuzuje v několika etapách. Slovo v tom má dětský lékař, který kontroluje celkový vývoj dítěte a dokáže posoudit jeho psychickou i fyzickou způsobilost. Dále samozřejmě učitelky v mateřské škole, které s dítětem tráví každý den a ví, jak si vede a co zvládá, jak se chová v kolektivu a jak zvládá zadané úkoly. Ke školní způsobilosti se mohou vyjádřit také učitelky na základní škole u kterých bylo dítě na zápisu. I sami rodiče by podle chování dítěte měli být schopní posoudit, zda je připravené na další stupeň vzdělání.
V další etapě hrají hlavní roli testy školní zralosti. U nás se nejčastěji používá takzvaný Kern-Jiráskův test. Nemusíte se bát, že by dítě plnilo nějaké složité úkoly a mělo mít široké znalosti. Test se skládá ze tří úkolů, v prvním mají děti namalovat postavu, ve druhém napodobit psací písmo a v posledním obkreslit skupinu bodů. Podle toho, jak si dítě se zadaným úkolem poradí je hodnoceno. Rodiče ve většině školek mají možnost výsledky svého dítěte probrat s psychologem, který jim případně doporučí odklad. Pokud to bude případ i vašeho dítka, nedělejte si z toho těžkou hlavu, v každé třídě se najde minimálně jedno dítě, které si na školu ještě rok počká.