Na mnoho rodičů žáků pátých tříd už pomalu ale jistě začíná vyskakovat otázka, zda chtějí své dítě přihlásit na osmileté gymnázium. Toto rozhodnutí není dobré uspěchat a je potřeba nad ním pořádně popřemýšlet, zda tato volba je opravdu pro vaše dítě to nejlepší, nebo jestli tím jen chcete získat dobrou pověst a splní si své sny. Protože ne každé dítě je studijní typ, ne každému gymnázium sedne, a naopak jsou děti, které rodiče podcení a budou se na základní škole nudit. Jak to však poznat, co je pro vaše dítě to nejlepší?
Odpověď na tuto otázku vůbec není jednoduchá. V první řadě se zeptejte samotného dítěte, i když páťáci jsou stále děti, dokáží sami říct, jestli je baví se učit nebo jestli by zvládli přechod na jinou školu od svých kamarádů. Známky rozhodně nejsou vše, a i dítě s dvojkami může být studijně velmi nadané, a naopak samé jedničky na základní škole nemusí znamenat, že se dítě rádo učí. Proto je vhodné se i zajít poptat za učiteli, jak se dítě chová ve škole, zda má zájem o studium a zkusit si nechat poradit.
Mimo studijních předpokladů je zásadní i vývojová zralost vašeho potomka. Nejen, že se na gymnáziu ocitne v neznámém kolektivu, ale také s ním už nikdo nebude zacházet jako v rukavičkách. Na víceletém gymnáziu se učitelé k žákům chovají jako ke středoškolákům, a ne každé dítě v šesté třídě je na to připraveno. Všímejte si také toho, jak zvládá stresové situace, zda když dostane pětku si lehne a brečí, nebo to bere s klidem a nazná, že se mělo víc učit. Gymnázium bude těžší a málo komu se bude dařit mít samé jedničky, což po základní škole může být pro mnohé stres. Právě z tohoto důvodu také atmosféra ve třídě bývá mnohem soutěživější a na to je také dobré myslet.
Pokud naznáte, že v páté třídě není na gymnázium vaše dítě připraveno hlavně ho do toho netlačte na sílu. Nemá cenu, aby se trápilo. Taktéž, pokud nezvládne přijímací zkoušky, nemějte mu to za zlé. V deváté třídě bude mít víc rozumu si zvolit střední školu dle svého uvážení a svých schopností.